Šola = zakon! Izobraževanje in vzgoja na Slovenskem skozi čas
Šola je zakon!
Se strinjate? Pridite k nam, v prenovljene prostore Slovenskega šolskega muzeja na novo stalno razstavo o izobraževanju in vzgoji na Slovenskem skozi čas!
Zakaj je šola zakon? Zato, ker po eni strani temelji na šolski zakonodaji, vsaj odkar je vladarica Marija Terezija šolstvo podržavila in izdala prvi državni osnovnošolski zakon (1774).
Po drugi strani pa je šola preplet mnogih nepozabnih doživetij in je zato v žargonu mladih zares zakon!
Slovenski šolski muzej, ki že več kot 120 let skrbi za slovensko šolsko dediščino, je pripravil novo, interaktivno stalno razstavo, ki z različnimi izraznimi sredstvi sledi sodobnim muzeološkim spoznanjem.
Z muzejskimi predmeti, dokumenti, maketami, ambientalnimi postavitvami in drugimi elementi nas popelje po zanimivostih iz zgodovine vzgoje in izobraževanja od prazgodovine do današnjih dni.
Pa ne le to - ogled razstave je lahko tudi čustveno doživetje, lahko je popotovanje v mladost, v spomine na šolo.
_____________________________________________________________________________________
Slovenski šolski muzej že več kot 120 let skrbi za slovensko šolsko dediščino, ki je tesno prepletena s širšim kulturnim, družbenim in zgodovinskim dogajanjem na Slovenskem. Kustosi in drugi sodelavci si prizadevamo, da bi dediščino z inovativnimi pristopi in novimi
izraznimi sredstvi približali javnosti na novi stalni razstavi. Ker je stalna razstava osrednji projekt vsakega muzeja, je v njeno postavitev vloženo celotno strokovno znanje, s katerim sledimo sodobnim muzeološkim usmeritvam in zadnjim spoznanjem šolsko–zgodovinske znanosti.
Stalna razstava Šola je zakon! obiskovalcu predstavi izobraževanje in vzgojo na Slovenskem po obdobjih, od prazgodovine do današnjih dni. Zlasti od razsvetljenega absolutizma naprej so vsebino šolskega pouka in celoten šolski sistem urejali državni šolski zakoni. Vladarica
Marija Terezija je šolstvo podržavila in izdala prvi državni osnovnošolski zakon (1774), s katerim so med drugim vpeljali splošno šolsko obveznost za vse otroke od 6. do 12. leta starosti. Ker je šola tudi nenehen pretok znanj in številnih doživetij, je danes v zavesti ljudi, še posebno mladih, nepogrešljiva in v njihovem vsakdanjem jeziku zares zakon!
Od temeljnih značilnosti izobraževanja in vzgoje, zbranih v vidnem polju obiskovalca, razstava vodi k interaktivnemu raziskovanju in natančnejšemu iskanju podatkov ter dodatnemu poglabljanju znanja na zastrtih ravneh razstavnih vsebin. Nivojska upodobitev šolskih prizorov, ilustracije vsakdanjega življenja, igrače, zvoki in glasba, pedagoške misli, makete in ambientalna postavitev oživljajo duha časa in življenjski utrip šole v vsakem obdobju posebej.
Osnovni oblikovni koncept razstave temelji na veliki, dolgi črni šolski tabli, ki ji nasproti stoji dolga šolska klop. A tabla vendarle ni navadna šolska tabla, ampak se iz nje, kot pri kakšni čudežni omarici, odpirajo lopute, velika in majhna vrata ter predali, ki pripeljejo do številnih
podatkov in mikavnih zgodb, do arhivskega gradiva in dokumentov, tudi do zanimivih predmetov iz šolske preteklosti na slovenskih tleh. Ob starih vzgojnih metodah in takratni učni snovi pa vsebine s stalne razstave najbolj oživijo na učnih urah; te imajo v stari učilnici z živo igro zgodovine že več kot 20-letno tradicijo in omogočajo neposredno doživetje s poukom v preteklosti.
Šolska doba je med drugim doba otroštva, mladosti in odraščanja. Obisk nove stalne razstave v Slovenskem šolskem muzeju je zato tudi popotovanje v mladost in v spomine na šolo, ki so za vsakogar edinstveni in neponovljivi.
Razstava je plod skupinskega dela kustosov, drugih zaposlenih v Slovenskem šolskem muzeju in zunanjih sodelavcev: arhitektov, oblikovalcev, drugih strokovnjakov za muzejske razstave in obrtnikov, ki so vsak po svoje pripomogli k njeni vsebinski, oblikovni, prostorski in avdio-vizualni podobi.
Ob novi stalni razstavi je izšla informativna zloženka, beležka – kratek vodnik po razstavi in tematski koledar Slovenskega šolskega muzeja za leto 2022.
Postavitev stalne razstave Šola je zakon! je omogočilo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
_________________________________________________________________________________
AVTORJI NOVE STALNE RAZSTAVE Šola je zakon!
Avtorska skupina stalne razstave: sodelavci Slovenskega šolskega muzeja
mag. Stane Okoliš, direktor muzeja, organizacija projekta, soavtor avtor vsebin: med Ilirijo in
Slovenijo, predmarčno šolstvo, socializem: skupna jedra
mag. Marjetka Balkovec Debevec, vodja projekta, avtorica vsebin: razsvetljeni absolutizem;
koordinacija vseh razstavnih obdobij; priprava pedagoških in promocijskih besedil
Marko Ljubic, finančna organizacija projekta, avtor vsebin: srednji vek, samostojna Slovenija
Anton Arko, avtor vsebin: prazgodovina, rimska doba, kraljevina, obdobje med 2. svetovno
vojno; zvočni posnetki
Mateja Ribarič, avtorica vsebin: humanizem in protestantizem, socializem; fototeka SŠM
dr. Branko Šuštar, avtor vsebin: protireformacija in katoliška obnova, obdobje 1848–1918
Polona Koželj, zvočna vsebina razstave, prilagoditev razstave za dostopnost muzeja za
osebe s posebnimi potrebami; knjižnica SŠM
Ana Kreč, svet vmes d. o. o., avtorica vsebin: arhitektura šolskega prostora
Ksenija Guzej, promocija stalne razstave in upravni postopki
Franci Kadivec, konserviranje in restavriranje razstavnih predmetov in gradiva
Marjan Javoršek, izdelava nivojskih prikazov, maket učilnic, replik igrač in učil
Mateja Pušnik, koordinacija pedagoških programov
Tatjana Hojan, Klara Keršič, Matej Prevc, sodelovanje s kustosi pri pripravi razstavnih vsebin
Zunanji sodelavci in izvajalci
Arhitektura stalne razstave:
svet vmes, arhitekturno projektiranje d. o. o.
Jure Hrovat, Ana Kreč, Ana Križaj, Ana Kosi
Grafična oprema stalne razstave in ilustracije:
Padalci (Irena Gubanc, Teja Jalovec, Mateja Škofic, Maja Horvat)
Poleg navedenih, še različni drugi strokovnjaki za muzejske razstave in obrtniki.
|